Koronavirus – posodobljene usmeritve

Spoštovani starši.

Glede koronavirusa so še vedno aktualni preventivni ukrepi, s katerimi ste bili že seznanjeni. Glede na priporočila smo odpovedali napovedan športni dan (smučanje, plavanje, pohod) za učence od 5. do 9. razreda, ki bi potekal ta teden. V primeru novih pomembnih navodil, vas bomo nemudoma obvestili po e-pošti in sms-sporočilih (e-asistent). Staršem, ki te aplikacije ne uporabljajo, pa bomo pripravili pisno obvestilo.

Na šoli dosledno izvajamo priporočene ukrepe ter sledimo navodilom NIJZ in ministrstva, ki nas z novostmi obvešča preko okrožnic. Zadnja okrožnica z dne, 6. 3. 2020, je priložena temu obvestilu.

Informacije glede ravnanja posameznikov v primerih suma možne okužbe s koronavirusom ter kako ravnati, če prepoznano naštete znake, oziroma smo bili v stiku z osebo, ki prihaja iz okuženega območja, najdete na spletni strani NIJZ na spodnji povezavi.

Priporočeni ukrepi:

• Izogibamo se tesnim stikom z ljudmi, ki kažejo znake bolezni.
  • Ne dotikamo se oči, nosu in ust.
  • V primeru, da zbolimo, ostanemo doma.
  • Upoštevamo pravila higiene kašlja.
  • Redno si umivamo roke z milom in vodo.
  • V primeru, da voda in milo nista dostopna, za razkuževanje rok uporabimo namensko razkužilo za roke. Vsebnost etanola v razkužilu za roke naj bo najmanj 60%. Razkužilo za roke je namenjeno samo zunanji uporabi. Sredstva za čiščenje/razkuževanje površin niso namenjena čiščenju/razkuževanju kože.
  • Glede na trenutno epidemiološko situacijo splošna uporaba zaščitnih mask ni potrebna. Zaščitne maske so namenjene zdravstvenim delavcem, ki prihajajo v stik z osebami s sumom na okužbo, ter bolnikom, da zaščitijo druge pred širjenjem bolezni.
  • V času povečanega pojavljanja okužb dihal poskrbimo za redno zračenje in prezračevanje zaprtih prostorov, v katerih se zadržuje veliko število ljudi.
  • V primeru, da zbolimo, ostanemo doma.
  • Redno čistimo in po potrebi razkužujemo predmete in površine, ki se jih pogosto dotikamo (npr. kljuke, pulti, vse dostopne površine sten in oken, straniščne školjke, pipe umivalnikov) – navodila za čiščenje prostorov
  • Na spletni strani NIJZ (na povezavi https://www.nijz.si/sl/koronavirus-sars-cov-2-gradiva) so zbrana gradiva (plakati in letaki) za splošno in strokovno javnost. Dokumente lahko prenesete na svoje naprave, natisnete ter uporabite za osveščanje vaših ciljnih javnosti.
  • Okrožnica Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport:   9644_Korona virus – posodobljene usmeritve
  • Ukrepi -.slikovno gradivo:  koronavirus7a

Lepo pozdravljeni v upanju, da bodo preventivni ukrepi uspešni.

Mirjam Kalin, ravnateljica

Ivan Cankar v kamišibaju

Ivan Cankar velja za največjega mojstra slovenske besede in najboljšega izpovedovalca najintimnejših vzgibov duše in srca, hkrati pa za pisatelja najzahtevnejšega naslova iz seznama domačega branja: Moje življenje.

Z učenci 9. b smo k branju tega temeljnega dela slovenske književnosti letos pristopili s svežim pristopom: iz posameznih zgodb smo pripravili kamišibaj predstave. Cankarjeve črtice smo razdelili na vsebinske sklope, jih kratko obnovili in potem ključne trenutke v zgodbah ilustrirali v različnih tehnikah. Tako smo se v zgodbe zelo poglobili, v ustvarjanje vložili veliko truda in ustvarjalnosti, hkrati pa tudi vrstnikom prikazali črtice v novi luči. Popestritev je bilo tudi delo v skupinah.

Predstave smo pripravljali pri pouku slovenščine in doma. Izgotovljene likovne izdelke pa je bilo potrebno tudi govorno pospremiti – pripovedovati zgodbo ob slikah.

Višek ustvarjanja in nastopov pa je bil nastop za naše starše. Hoteli smo jim dati darilo ob prihajajočih marčevskih praznikih, zato smo v torek, 3. marca, povabili svoje družine na večerno prireditev. V mraku šolske avle se je pred obiskovalci zvrstilo enajst zgodb, srčnih izpovedi našega velikega pisatelja. Veseli velikega števila staršev in njihovih pohval smo se zadržali v prijetnem druženju.

Kako pa so dogajanje doživljali devetošolci, naj povedo kar sami:

“Najbolj zabavno je bilo delati v parih, posebno pri risanju in barvanju.”

“Predstave so se mi zdele čudovite. Naša skupina bi lahko malo lepše narisala.”

“Všeč mi je bilo, ko smo ustvarjali slike, besedilo in izbirali zgodbe. V šoli nama je zmanjkalo časa, zato sva delali tudi doma. Zadovoljna sem, da smo nastopali tudi pred drugimi razredi, kar je super za krepitev samozavesti.”

“Danes smo predstave odigrali četrtič in z vsako ponovitvijo nam gre bolje in smo bolj zadovoljni.”

“Najtežje je bilo skrajšati besedilo, najlepši kamišibaj se mi zdi Pehar suhih hrušk.”

Končni izdelek je vsakemu od učencev v ponos in veselje, posebno, ko so nam po predstavitvah zaploskali tudi vrstniki od 5. do 8. razreda in nas pohvalili.

HB