Feri Lainšček na OŠ Dobravlje

V torek, 18. 12. 2018, nas je obiskal prekmurski pesnik in pisatelj Feri Lainšček. Pogovor z njim sta oblikovala učenca 9. razreda Andraž Samec in Nika Šinigoj. S svojimi besedami nas je navdušil in z zanimanjem smo mu prisluhnili.

Učencem 8. in 9. razreda je povedal:

–          da je živel v hiši iz blata, kriti s slamo, brez elektrike. V hiši so bili samo zvečer, ko so se odpravljali spat.

–          ko se je rodil, ga mati in oče nista pričakovala – pravi, da se jima je ‘zgodil’.

–          da je kot otrok zelo rad bral.

–          da učitelji niso bili tako prijazni kot danes.

–          da je imela šola samo dve učilnici.

–          da je v Prekmurju veliko ljudskih pravljic, zgodb.

–          da se je v prvem razredu zaljubil in napisal prvo pesem (Lepa si, rad te imam.).

–          da je do 3. razreda je prebral vse knjige v knjižnici, nato so mu knjige nosili z matične šole.

–          da sta se s svojo ženo spoznala že v 6. razredu in ostala zvesta drug drugemu do danes – takrat pa so ga zaradi tega celo hoteli vreči iz šole, vendar ga je oče zagovoril.

–          da je ljubitelj psov.

–          da je komaj v 1. razredu prvič videl knjige.

–          da je želel postati slikar, zato se je vpisal na likovno šolo, vendar ni opravil sprejemnih izpitov.

–          da prijateljuje s cigani.

–          da je 10 let treniral karate.

–          da ne mara nagrad, najboljša nagrada zanj je, da drugi berejo njegove knjige.

–          da je razlika med knjigo in filmom, saj pri branju knjige uporabiš tudi svojo domišljijo.

–          da so njegove knjige prevedene in jih berejo tudi v tujini.

–          da je prekmurščina njegov materni jezik in da ga ohranja tako, da piše v njem.

–          da se pri knjigi izraža beseda, pri filmu pa slika.

–          da je prvi roman napisal pri 21 letih, z njim je tudi največ zaslužil in lahko s prisluženim denarjem živel celo leto.

–          da je po njegovih romanih posnetih veliko filmov.

–          da je njegovo pravo ime Franc.

–          da je kadilec.

–          da nam je prebral pesem v prekmurščini.

–          da je bil navdušen nad učiteljevim yugom, saj ga je spomnil na lik mehanika iz filma Petelinji zajtrk.

–          da je vse v življenju na tehtnici, na eni strani je dobro, na drugi zlo: ljubezen pa je tista, ki vedno prevlada nad slabim in poskrbi za pravo ravnovesje.

Pripravili učenci 8. in 9. razreda.