Skoči na glavno vsebino

Petošolci skladno z učnim načrtom podrobno spoznavajo značilnosti domače pokrajine in svoje domovine. Prav zato je bilo povabilo k sodelovanju pri obeleženju občinskega praznika čudovito izhodišče, da svoje znanje tudi praktično uporabijo v povezavi z drugimi predmeti in njihovimi cilji. Na primer z zapisom besedila v okviru slovenščine, natančnim opazovanjem in uporabo sodobne tehnologije v okviru likovne umetnosti … In nenazadnje tudi ciljev in nalog v okviru občinskega projekta Mladost na burji.

Tako smo se odločili, da vsak učenec posname video o svojem kraju oziroma le delu tega, ki ga najbolje pozna in vsakodnevno prehodi. Del te svoje vsakodnevne in zanimive poti so opremili tudi s spremnim besedilom.

V ta namen so izbrani del svojega okolja pozorneje opazovali in ga še natančneje spoznali. Razmišljali so, kaj na tej poti pogosto opazijo, kaj je tam zanimivega, kaj je blizu, kaj v daljavi, kaj običajno slišijo, koga pogosto srečajo, kaj se na poti spreminja v posameznih letnih časih – kakšna je pozimi, kakšna pomladi …, s kom jo najraje ali največkrat prehodijo, kakšna doživetja o poti hranijo v spominu, o čem po poti razmišljajo …

Pot običajno prehodijo zasanjano, z mislimi povsem drugje. Tokrat so pot in okolico natančno opazovali in si spotoma beležili zanimivosti, nova odkritja, svoje misli …

Ko je bilo gradivo za film pripravljeno, je sledila le še akcija – snemanje. Najprej za vajo, potem zares. In tu se je ustvarjalno in zanimivo delo učencev končalo.

Mentorji, razredniki vseh treh oddelkov petih razredov OŠ Dobravlje (Tjaša Vidmar Kenda, Ana Čelik Čibej in Pavel Volk), smo gradivo pregledali, v zaključeno celoto pa ga je uredil Peter Valič.

Ana Čelik Čibej

 

Ogled videa je na povezavi: VIPAVSKA PO STOPINJAH NAŠIH PETOŠOLCEV

Možen je tudi prenos videa na vaš osebni računalnik.

 

Nekaj dejstev glede oblikovanja videa

Žal sem bil primoran vse videe, ki so bili opremljeni z glasbo, za katero velja avtorsko pravo izločiti. Med njimi je bilo nekaj zelo dobrih, a druge možnosti nisem našel. Za lažje razumevanje te poteze: Če bi bili sami glasbeni ustvarjalci, kako bi gledali na to, da si nekdo prilašča vaše delo in trud, ne da bi vas vprašali za dovoljenje. Škoda. To učitelji jemljemo kot šolo za naprej. Mogoče smo dali preveč ohlapna in nenatančna navodila glede avtorskih pravic. Za vas učence pa naj bo to namig za čas, ko boste odrasli in polno odgovorni. Vsekakor si bodo učenci te videe lahko ogledali še pri razrednih urah, ko bo nastopil čas za to. V videu so izločeni tudi vsi bližnji posnetki učencev in vsi kadri stavb, v katerih bivate. Naša šola daje velik poudarek tudi na spletno varnost in sestavni del tega je tudi načelo: »Kar je osebno, naj to tudi ostane.«

Peter Valič

Dostopnost