Oh, moja zlata!

Vem, da si daleč od doma v tujini.

Vem, da ni na svetu dušice,

ki bi te tako potolažila kot jast.

No, si, kjer ni mene.

Oh, daleč sem od tebe.

(odlomek iz pisma Ivana Vetriha ženi Angeli, 22. 3. 1934)

S temi besedami se je na prvi pomladni večer, 21. 3. 2023, v Domu krajanov Črniče začela predstavitev knjige Ljubezen na daljavo. Učenec 9. razreda OŠ Dobravlje Rok Cigoj je uvodoma občuteno zaigral vlogo Ivana Vetriha, avtorja številnih pisem svoji ženi Angeli, objavljenih v obsežni novoizdani knjigi urednice in soavtorice ddr. Marije Stanonik. Monografijo, ki je izšla v sozaložništvu Slovenske matice in Znanstveno-raziskovalnega središča Koper, Annales ZRS ter s podporo Javne agencije za raziskovalno dejavnost RS, sta poleg glavne urednice predstavili še predstavnici založb Zarika Snoj Verbovšek in Alenka Obid.

Zbrane je pozdravil direktor Lavričeve knjižnice Ajdovščina Artur Lipovž in ravnateljica OŠ Dobravlje Mirjam Kalin, zanimiv pogovor na temo aleksandrinstva na Primorskem, o moškem pogledu na doživljanje odsotnosti ženske, žene in matere, ki živi v deželi preko morja, socialnih in ekonomskih razmerah v začetku 20. stoletja, poetičnosti pisem osamljenega moža, ki je z malo hčerko Irenko ostal doma …, pa so obogatili še učenci OŠ Dobravlje. Žana Jež in Erazem Justin sta se z recitacijo Domovine Vojana Tihomirja Arharja spraševala: »Kaj je, bratje, domovina?«; Mikol Kovšca je zapela ljudsko Le sekaj, sekaj smrečico ob spremljavi učitelja Franca Lebna na harmoniki, ki je poleg Mihaela Trohe na kitari spremljal tudi pevke šolskega benda z Lainščkovo pesmijo Na drugi breg želja.

Vsem, ki so pripomogli k izvedbi doživetega in kulturno bogatega večera v soorganizaciji Lavričeve knjižnice, KS Črniče, ZRS Koper, Slovenske matice in Osnovne šole Dobravlje, se iskreno zahvaljujemo.

Polona Puc