V četrtek, 19. 10. 2023,  smo z učenci 7. razreda izvedli kulturni dan. V okviru državnega projekta Rastem s knjigo smo obiskali Lavričevo knjižnico v Ajdovščini in spoznavali delo te ustanove. Vsi učenci so v dar prejeli knjigo Modri otok Irene Androjne. Zatem smo si  v avli dvorane 1. slovenske vlade ogledali panoje, poslušali razlago in spoznavali osebnosti s področja umetnosti: slikarja Vena Pilona, lutkarja Milana Klemenčiča, spomenik upora primorskega ljudstva, delo kiparke Milene Stibilj Lah, pomen rimskih ostankov na tleh današnje Ajdovščine in arhitekturni pomen dvorane 1. slovenske vlade. Vreme nam je ponagajalo, sicer bi si vse te znamenitosti ogledali še v živo. S strokovno razlago smo si ogledali tudi spominsko sobo pisatelja Danila Lokarja in trenutno razstavo slik  v Lokarjevi galeriji.

Učenci so spoznavali kulturne ustanove, pomembne ustvarjalce na področju umetnosti,  določene arhitekturne znamenitosti in pomen rimskih izkopanin na tleh našega kraja

Bilo je lepo in poučno.

Irma Krečič Slejko, Sonja Makuc

foto: Jasmina Česnik Ušaj, Sonja Makuc

RASTEM S KNJIGO 2022/23

V torek, 6. 12. 2022,  smo z učenci 7. razreda izvedli kulturni dan. V okviru državnega projekta Rastem s knjigo smo obiskali Lavričevo knjižnico v Ajdovščini in spoznavali delo te ustanove. Vsi učenci so v dar prejeli knjigo Reformatorji v stripu Boštjana Gorenca z ilustracijami Jake Vukotiča. Zatem smo si ogledali muzejsko razstavo Fluvio Frigido – Castra – Flovius Goriškega muzeja v Ajdovščini. S strokovno razlago smo si ogledali tudi spominsko sobo pisatelja Danila Lokarja in trenutno razstavo izdelkov iz gline v Lokarjevi galeriji.

Učenci so spoznavali kulturne ustanove, pomembne ustvarjalce na področju umetnosti ter zgodovino rimskega obdobja našega osrednjega kraja Ajdovščine.

Bilo je lepo in poučno.

Irma Krečič Slejko

foto: Sonja Makuc in Polona Krkoč

RASTEM S KNJIGO 2021/22

Projekt poteka v okviru kulturnega dne Spoznavajmo kulturne ustanove in pomembne kulturne ustvarjalce našega kraja.

Učenci 7. razreda so obiskali tri kulturne ustanove naše občine (Lavričevo knjižnico, Pilonovo galerijo in spominsko sobo Danila Lokarja), spoznavali pomembne umetnike in kulturnike (dr. Karel Lavrič, Veno Pilon, Danilo Lokar). V galeriji so si ogledali stalno razstavo Vena Pilona. Učenci so v sklopu projekta Rastem s knjigo v Lavričevi knjižnici prejeli v dar knjigo Vinka Möderndorferja Jaz sem Andrej. V spominski sobi Danila Lokarja pa so spoznavali njegovo poklicno in umetniško delo.

Ogledi so bili vodeni s strokovno razlago.

Irma Krečič Slejko

Razstava vtisov učencev pred šolsko knjižnico

RASTEM S KNJIGO 2020/21

1. junija smo z učenci 7. razreda obiskali Lavričevo knjižnico, Pilonovo galerijo in spominsko sobo Danila Lokarja v Ajdovščini.

Kulturni dan smo povezali z izvedbo projekta Rastem s knjigo 2020/2021.

Vsi učenci so prejeli v dar knjigo pisatelja Mateta Dolenca Kako dolg je čas, z ilustracijami Ane Maraž.

RASTEM S KNJIGO 2019/20

16. oktobra smo z učenci 7. razreda obiskali Lavričevo knjižnico, Pilonovo galerijo in spominsko sobo Danila Lokarja v Ajdovščini.

Kulturni dan smo povezali z izvedbo projekta Rastem s knjigo 2019/2020.

Vsi učenci so prejeli v dar knjigo pisateljice Janje Vidmar Elvis Škorc, genialni štor.

Več o projektu na spletni strani: https://www.jakrs.si/bralna-kultura/rastem-s-knjigo/letosnje-solsko-leto/

RASTEM S KNJIGO 2018/19

12. oktobra smo z učenci 7. razreda obiskali Lavričevo knjižnico, Pilonovo galerijo in spominsko sobo Danila Lokarja v Ajdovščini.

Kulturni dan smo povezali z izvedbo projekta Rastem s knjigo 2018/2019.

Vsi učenci so prejeli v dar knjigo pisateljice Nataše Konc Lorenzutti Avtobus ob treh.

RASTEM S KNJIGO 2017/18

24.oktobra smo z učenci 7. razreda obiskali Lavričevo knjižnico, Pilonovo galerijo in spominsko sobo Danila Lokarja v Ajdovščini.

Kulturni dan smo povezali z izvedbo projekta Rastem s knjigo 2017/2018.

Vsi učenci so prejeli v dar knjigo pisatelja Mihe Mazzinija Zvezde vabijo.

RASTEM S KNJIGO 2016/2017

21. februarja bomo z učenci 7. razreda obiskali Lavričevo knjižnico, Pilonovo galerijo in spominsko sobo Danila Lokarja. Vsi učenci bodo prejeli v dar knjigo Vinka Moderndorferja KIT NA PLAŽI.

Na temo letošnje knjige bomo z učenci izvedli pogovor o tem, kako smo si ljudje različni. Različnost pa nas  bogati.

Kulturni dan bomo povezali z izvedbo projekta Rastem s knjigo.

Več o projektu na spletni strani :

RASTEM S KNJIGO 2015/2016

Državni projekt Rastem s knjigo je namenjen učencem 7. razreda.

V februarju bomo obiskali Lavričevo knjižnico. Tam bodo učencem predstavili njihovo delo in poslanstvo.

Vsak učenec bo v dar prejel knjigo Damijana Šinigoja Iskanje Eve, ki je prejela nominacijo za večernico 2015, nagrado za najboljše izvirno otroško ali mladinsko delo preteklega leta.

Obisk knjižnice povežemo še z vodenim ogledom Pilonove galerije in spominske sobe Danila Lokarja.

Spoznavanje treh temeljnih kulturnih ustanov naše občine organiziramo kot kulturni dan, ki vključuje še državni projekt Rastem s knjigo.

iskanje eve

RASTEM S KNJIGO 2014/2015

Vsak učenec bo v dar prejel knjigo, pisatelja Slavka Pregla Odprava zelenega zmaja z ilustracijami Marjana Mančka.

slika odprava z. z.

Obisk knjižnice povežemo še z vodenim ogledom Pilonove galerije in spominske sobe Danila Lokarja.

Več o projektu na spletni strani :