29. dnevi evropske kulturne dediščine (DEKD) in 2. teden kulturne dediščine (TKD) na OŠ Dobravlje s kar dvema dogodkoma
… 50 sodelujočih držav
150 krajev po vsej Sloveniji in v zamejstvu
500 sodelujočih ustanov in organizacij
400 raznolikih dogodkov – razstav, delavnic, pohodov, predavanj, družabnih prireditev
…. To je teden kulturne dediščine, ki ga letos praznujemo tudi na OŠ Dobravlje …
Sodelujejo vse slovenske regije, na kar so organizatorji na Zavodu za varstvo kulturne dediščine Slovenije zelo ponosni. V lanskem letu so ti dogodki privabili več kot 50.000 obiskovalcev in predvidevajo, da bo letos podobno. Program celega tedna in brošura sta objavljeni na povezavi https://www.zvkds.si/sl/dekd/dekd-tkd.
Prisrčno vabljeni vsi ljubitelji kulturne dediščine, da podprete naše najmlajše raziskovalce – učence, ki so za vas skrbno pripravili dve razstavi:
- razstava o stavbni dediščini, ki bo v avli OŠ Dobravlje. Pripravljali so jo učenci tretje triade pod mentorstvom učiteljev Helene Brataševec in Petra Valiča.
- razstava o vrtovinskih terasah v dvorani KS Vrtovin, ki so jo pripravili učenci Podružnične šole Vrtovin pod mentorstvom učiteljic Tanje M. Jamšek in Polone Žorž.
Obe razstavi si lahko ogledate v času od 30. 9. 2019 do 12. 10. 2019 (samo med tednom, ko je šola odprta), in sicer v Vrtovinu od 8. do 12. ure, na OŠ Dobravlje pa od 8. do 14. ure.
Lepo vabljeni
Organizatorji dogodka iz OŠ Dobravlje
Helena Brataševec in Polona Puc
V naslednjih dneh bomo objavili tudi galerijo fotografij iz Vrtovina. Utrinki arhitekturne dediščine v Dobravljah razkrivajo zunanjosti prebivališč; govori, v kakšnih hišah so živeli naši predniki. Vrtovinska raziskava je vsaj tako pomembna kot dobravska, saj raziskuje, kakšen je bil odnos naših prednikov do narave. Konkretno z gradnjo teras so preprečevali erozijo in iz pustih bregov iz roda v rod spreminjali krajino v rodoviten vrt. Se še čudite imenu Vrtovin? V deželi, ki jo biča burja, pesti suša in pustošijo občasni nalivi in neurja, so naši predniki uspeli narediti dolino, ki ji danes pravimo Vipavska – vrt Slovenije. Stoletja premišljenih dejanj, obilica dela in predvsem zgodba o neki ljubezni do krajine, za katero na naši šoli upamo, da ji ni konca.
Peter Valič