Že tradicionalni dnevi filma za učence v Občini Ajdovščina in Vipava letos potekajo v novembru. Razlog: pobuda Slovenskega filmskega centra, da obeležimo prvi Slovenski teden filma, ki poteka od 11. 11. do 15. 11. 2019 in je letos posvečen režiserju Francetu Štiglicu.

Najprej so bili na vrsti najmlajši. Otroci iz Otroškega vrtca Ajdovščina, so si v četrtek, 7. 11. ogledali jagodni izbor kratkih animiranih filmov Slon kolesari po svetu. Učenci osnovnih šol iz Občine Ajdovščina in Vipava si bodo v času ob 11. do 20. 11. ogledali filma Ne joči, Peter (od 1. do 5. razreda) in Tistega lepega dne (od 6. do 9. razreda). Srednja šola Veno Pilon Ajdovščina je za svoje dijake izbrala film Mustang, ki bo na sporedu 19. 11.

Učenci Osnovne šole Dobravlje bodo letos prvič zaradi številčnosti v ajdovski kino morali oditi deljeno. Učenci 5. razredov si bodo film Ne joči, Peter ogledali v torek, 12. 11., vsi ostali učenci pa bodo dvorano do zadnjega sedeža dvakrat napolnili v sredo 13. 11. (ob 8.15 predmetna stopnja, ob 10.00 pa razredna stopnja). Ta kulturni dan bo, kot že šestič doslej, v celoti posvečen filmu. Po ogledu sledi obvezen pogovor, ki v ospredje postavlja doživljanje filma, letos pa bo pomemben del zavzelo tudi spoznavanje slovenske filmske dediščine. Pogovor bodo popestrile še druge zanimive dejavnosti, ki jih pripravljajo učitelji. Ob zaključku bo tudi tokrat nastala razstava, ki bo na ogled v šolski avli.

Skupaj si bo v sklopu projekta, ki ga organizirajo šole pod pokroviteljstvom Zveze kulturnih društev Ajdovščina, ogledalo izbrane filme več kot 3000 osnovnošolcev, srednješolcev in otrok iz vrtca.  Zasluge za izpeljavo projekta ima tudi Občina Ajdovščina, ki omogoča brezplačno uporabo dvorane ter tudi drugače pomaga pri sofinanciranju prevozov učencev. Projekt je bil kot primer dobre prakse povezovanja med različnimi organizacijami predstavljen že na številnih državnih in regijskih posvetih.

Mirjam Kalin

Foto: Helena Ferjančič